A szovjet hadseregben nagyobb bátorság kell a visszavonuláshoz, mint az előrenyomuláshoz." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Provence csatahajó

 
A Provence csatahajó a Bretagne osztály egyik tagja. Építését 1912. május 1-én kezdték, majd 1915 nyarán állt szolgálatba. Testvérhajóival együtt a Földközi-tengeren tevékenykedett a két világháború során. A Provence csatahajó 1940 nyarán megsérült, amikor a britek rajtaütöttek Mers-El-Kebirnél horgonyzó francia hajókon. Ezután Tulonba vontatták javításra, ahol 1942. november 27-én a francia flotta számos más hajójával együtt saját legénysége elsüllyesztette azért, hogy ez a hajó se kerüljön a tengelyhatalmak kezébe. A hajót a németek 1943 júliusában kiemelték, ezután lövegeinek egy részét már partvédelmi feladatok ellátására használták. A németek 1944-ben záró hajóként elsüllyesztették. 1949-ben emelték ki újra és leszerelték.
 
TECHNIKAI ADATOK:
  • Vízrebocsátás: 1913. április 20.

  • Vízkiszorítás: 23 230 tonna (üresen), 26 180 tonna (harckészen)

  • Sebesség: 20 csomó

  • Személyzet: 1133 fő

  • Hajtómű: 2 hajócsavar, 2 redukciós turbina, 29000 LE

  • Hatótávolság: 8 460 km

  • Hossz: 166 m

  • Szélesség: 26.9 m

  • Merülés: 9,8 m

  • Fegyverzet: 10 db 340 mm-es löveg, 14 db 138 mm-es löveg, 10 db 100 mm-es löveg, 12 db légelhárító ágyú és torpedók

  • Páncélzat: övpáncél: 260 mm, fedélzeti páncél: 60mm, tornyokon: 400mm

Írta: Veres Marcell Vencel (marcell1995)

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább