„Az egyetlen dolog, amitől félnünk kell, az maga a félelem." - Franklin D. Roosevelt

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Továbbra sem jelenhet meg a Mein Kampf

Ismét fellángolt a vita Hitler fő művéről: egy németországi zsidó szervezet is jó ötletnek tartja, hogy egy olyan változat kerüljön a boltokba, amit akadémikusok kommentárjaival láttak el. A bajor kormányzat azonban továbbra is elzárkózott minden hasonló kísérlettől.
 
A Németországi Zsidók Központi Tanácsának főtitkára szerdán arról beszélt a ZDF televíziónak, hogy jegyzetekkel ellátva ki kellene adni Adolf Hitler Mein Kampf című könyvét. Az AFP tudósítása szerint Stephan Kramer kiemelte: fontos lenne "akadémikusok kommentárjával" megjelentetni az írást. Mint fogalmazott: "az akadémiai és történelmi kritikával ellátott kiadványt minél előbb el kell készíteni, hogy ne a neonácik húzzanak hasznot a könyvből."

Németországban a II. világháború vége óta tilos kiadni Hitler könyvét, amelynek 2015-ben lejáró jogai egyébként Bajorországnál vannak. A tartomány azokat eredetileg 70 évre szerezte meg a náci diktátor 1945-ös halálakor. Korábban a bajor kutatási miniszter már javaslatot tett egy jól előkészített, kritikákkal, magyarázattal ellátott változat kiadására. Wolfgang Heubisch szerint ugyanis félő, ha ezt nem teszik meg, akkor a szélsőséges csoportok saját céljaikra használják föl, miután lejár Bajorország kiadói joga.

A bajor gazdasági minisztérium szóvivője, Horst Wolf szerint semmilyen szinten nem hajlandóak a szélsőjobb kezére játszania  kérdésben, így a könyv továbbra sem jelenhet meg, semmilyen formában. Emellett azért is lobbiznak a szövetségi kormányzatnál, hogy a könyv jogai ne csak 2015-ig, hanem mindörökre kerüljenek az ő tulajdonukba.

A Kortárs Történeti Intézet (IFZ) kutatói azonban továbbra is reménykednek: szerintük a tiltás jelen esetben is teljességgel felesleges, és azzal csak az érdeklődést fokozzák. Egy tudományos kiadás ugyanis mindörökre eloszlatná a könyvvel kapcsolatos félelmeket, és abban bebizonyíthatnák, hogy Hitler kiktől "kölcsönzött" egész bekezdéseket, és miként állította össze eredetinek nehezen nevezhető művét.
 
Forrás: Múlt-kor 

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább