„Hírnév, kincs, dicsőség nem adhat földi boldogságot, önmagunkban kell azt keresnünk, a szív nyugalmában s az erkölcs tiszta érzet ártatlan örömeiben." - Horthy Miklós

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Orosz tiltakozás a Sztálint és Hitlert egyenlősítő EBESZ-határozat ellen

Az orosz parlament két háza közös nyilatkozatban tiltakozott kedden az ellen, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBESZ) parlamenti közgyűlése egyenlőségjelet tett a náci Németországnak és a Szovjetuniónak a II. világháború kirobbanásában játszott szerepe közé.

sztalin_hitler

Az orosz parlament nyilatkozata szerint az EBESZ határozatával "szándékosan megsértette annak a több millió szovjet katonának az emlékét, aki életét áldozta azért, hogy Európa megszabaduljon a fasiszta igától". Pénteken a 385 fős EBESZ-közgyűlésből mindössze nyolcan szavaztak a határozat ellen, és a képviselők több mint fele támogatta azt. Az orosz küldöttek hevesen ellenezték, és elfogadása után elhagyták a termet.

A határozat szerint "a 20. században az európai országok két nagy totalitárius rendszert ismertek, a nácizmust és a sztálinizmust, amelyek népirtásokat, az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok megsértését, háborús bűnöket és emberiesség elleni bűntetteket követtek el". Az EBESZ "megerősíti, hogy ellenez minden totalitárius rendszert, bármilyen legyen is az ideológiai alapja" - áll a szövegben.

A határozat, amely lényegében nem kötelező érvényű politikai nyilatkozat, szorgalmazza, hogy augusztus 23. legyen a sztálinizmus és a nácizmus áldozatainak emléknapja. 1939-ben ezen a napon írta alá a Szovjetunió és a náci Németország a meg nem támadási szerződést, vagyis a Molotov-Ribbentrop paktumot. Nem sokkal később - Lengyelország német lerohanásával - megkezdődött a II. világháború.

Vilija Aleknaite-Abramikiene litván képviselő, aki részt vett a határozat szövegének kidolgozásában, üdvözölte a döntést: "A határozat elfogadása azt jelenti, hogy 56 ország szövetsége elítélte a sztálinizmust, ami kulcsfontosságú" - mondta.
 
Forrás: Múlt-kor 

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább