A szovjet hadseregben nagyobb bátorság kell a visszavonuláshoz, mint az előrenyomuláshoz." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Légiháború Jász-Nagykun-Szolnok vármegye felett

2009. június 2-án, Szolnok bombázásának 65. évfordulóján rendhagyó, a II. világháború helyi és megyei tragikus eseményeire emlékeztetőkiállítás nyílik a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárban.

a

A kiállításon a levéltári kutatások legújabb eredményeit reprezentálódokumentumokon kívül a Szolnoki Repülőmúzeum, a szolnoki Damjanich János Múzeum és a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum által a kiállítás-időtartamára átadott tárgyi emlékek is helyet kapnak.

A tárlaton szereplő dokumentumok közül a legérdekesebbek azok az iratok, fényképek és térképek, amelyek a harci cselekményekről és drámai következményeikről számolnak be. Ilyen pl. a Jászkiséren 1944.szeptember 18-án, délben történt bombatámadásról szóló főjegyzői írat is. Egy feltehetően szovjet bombázó repülőgép a község belterülete felé haladó 8-10 szekérből álló csoportot meglátva legalább 8 darab,egyenként 500 kg-os bombát dobott le.

b

Megdöbbentő, hogy az így keletkezett bombatölcsérek átmérője 10-12 m,mélysége 3-5 m volt. A szekerek egyébként véletlenül verődtek össze, ésaz éppen letört kukoricát szállították. A bombázás következtében egykisgyermek meghalt, egy másik pedig könnyebb sérülést szenvedett. Acélpont, a kocsisor viszont sértetlenül megúszta a nyilvánvalóanfélreértésen alapuló akciót.

Az elmélyült levéltári kutatások természetesen föltárnak mélyebbösszefüggéseket is a légi háború résztvevőiről és sorsáról. Ilyen pl.Halmay Gusztáv repülő főhadnagy esete is, akiről a harcok befejezéseután, Kőszegen, 1945. június 3-án kelt levelében bátyja tudakozódik. Akétségbeesett testvér és anya kérdésére a válasz a következő: a repülőfőhadnagy gépe a németekkel közösen a szovjetek ellen vívott légi csatasorán 1944. november 13-án Jászalsószentgyörgyön lezuhant; a hősihalottat a faluban temették el.

A nagyszabású helytörténeti kiállítás – bár a magyarországi II.világháborús tragikus eseményeknek csak néhány említett és hasonlóláncszemét mutatja be, mégis – méltán tarthat igényt országosérdeklődésre, hiszen az átélt borzalmak valósággal beleégtek aszemtanúk emlékezetébe, és a 20. századi magyar történelem tragédiákkalsűrűn tarkított könyvébe is.

  Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább