„Az egyetlen dolog, amitől félnünk kell, az maga a félelem." - Franklin D. Roosevelt

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Büntethetik a világháborús szovjet győzelem tagadását

Bizonyos feltételek mellett büntetni lehetne annak tagadását, hogy a Szovjetunió győzelmet aratott a második világháborúban - vélekedett Jurij Csajka, Oroszország legfőbb ügyésze.
 
Csajka újságírók előtt úgy fogalmazott: "A nagy honvédő háborúban aratott győzelem egész népünk nagy vívmánya, amelyet nagy veszteségek árán értünk el. Nem zárom ki, hogy bizonyos körülmények között büntetőjogi felelősségre vonást is alkalmazzanak". Az orosz főügyész ezzel Szergej Sojgu, a rendkívüli helyzetek minisztere és egyben a dumában kétharmados többséggel bíró, Vlagyimir Putyin vezette Egységes Oroszország Párt vezetőségi tagja előző napi felvetésére reagált, amelyet máris támogatásáról biztosított az orosz elnök konzultatív-tanácsadó testülete, a Társadalmi Kamara.

Csajka a legfőbb ügyészség kollégiumi ülése kapcsán egyebek között elmondta: az ügyészség egyetlen év alatt 66 ezer törvénysértően indított bűnügyet szüntetett meg, és 1,8 millió olyan ügyet tárt fel, amelyben törvénysértő módon tagadták meg a bűnvádi eljárás megindítását.

Csajka a kollégiumi üléshez időzítve cikket közölt a Rosszijszkaja Gazeta című hivatalos lapban, s ebben támogatásáról biztosította egy egységes nyomozati rendszer kialakítását, s a közel másfél éve alakult nyomozati bizottság létrehozását a megfelelő irányba tett lépésnek nevezte. Elmondta: a világon egyedülálló módon Oroszországban több főhatóság is rendelkezik nyomozási hatáskörrel és apparátussal: a terrorizmus ügyeiben például az ügyészség és a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB), gazdasági bűnügyekben az ügyészség, az FSZB és a belügyminisztérium nyomoz, s az egységesítés hatalmas megtakarítást is jelentene.

Úgy vélte, hogy ha ez az egységes nyomozó szervezet csakis a súlyos bűncselekményekkel foglalkozna, s a kis ügyeket, - amelyek az összes bűncselekmény 70 százalékát teszik ki - például a rendőrségre bíznák, erősen csökkenne a börtönben lévők száma. Elmondta: jelenleg közel 900 ezer ember van börtönben, illetve vizsgálati fogságban, noha a korábbi 1,1 millióról 2005-ben már sikerült 740 ezerre csökkenteni számukat. Nem lenne szabad vizsgálati fogságba helyezni azokat, akiknél a várható büntetés nem szabadságvesztés - mondta. Tavaly például 30 ezer ilyen embert helyeztek vizsgálati fogságba, s közülük 17 ezret a nyomozás során szabadlábra kellett helyezni, továbbá összesen 75 ezer olyan ember volt hosszabb-rövidebb ideig őrizetben, akiknek esetében erre nem volt szükség.

Különösen nagy baj, hogy a vizsgálati fogságban az oda kerülők 87 százaléka egy évnél hosszabb időt tölt, noha közülük sokak bűnössége nem bizonyított, és nem nyer bizonyítást később sem - mondta a legfőbb ügyész, hozzátéve, hogy Dmitrij Medvegyev elnök már megbízást adott a szükséges törvénymódosítások kidolgozására.
 
Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább