„Háborúban elszántság, vereségben dac, győzelemben nagylelkűség, békében jóindulat.” - Winston Churchill

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Második világháborús angol bombázógép roncsait tárják fel Bácsbokodnál


A második világháborúban zuhant le az a brit Királyi Légierő kötelékébe tartozó, lengyel személyzetű bombázó repülőgép, melynek maradványait három év előkészítő munka után ezen a héten tárják fel roncskutatók Bácsbokod közelében.

37595

Halifax típusú bombázó egyedi azonosító jelét tartalmazó tábla

Az ásatást irányító Magó Károly zászlós, a szolnoki repülőmúzeum munkatársa szerdán elmondta, hogy az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a Bajai Roncskutató Egyesület és a Magyar Roncskutató Egyesület szakemberei, valamint helyi segítőik hétfő óta dolgoznak a Bácsbokod közelében, egy csatorna két partján fekvő területen. Eddig mintegy 40 köbméter földet átrostálva emberi csontokra, katonai felszerelések maradványaira és repülőgéproncs-töredékekre bukkantak.

Utóbbiak között talán a legfontosabb az a tábla, amely a Halifax típusú bombázó egyedi azonosító jelét tartalmazza. Ez ugyanis kétséget kizáróan igazolja az előzetes feltételezéseket, melyek szerint a brit Királyi Légierő lengyel személyzetű gépét 1944. augusztus 25-ről 26-ra virradó éjjel valóban itt lőtte le egy német éjszakai vadászrepülő.

jelveny
R.A.F. jelvény

A kutatásvezető jelezte: a péntekig tartó feltárás során a terület lőszermentesítését is elvégzik. Eddig több mint félezer robbanótestet találtak a helyszínen, ezeket a tűzszerészek már elszállították, ám az ásatás befejezéséig továbbiak előkerülése is várható tette hozzá.

Szólt arról is, hogy a felszínre került csontokról igazságügyi orvosszakértő dönti el, hogy valóban a gép személyzetének földi maradványai-e. Amennyiben igen, úgy azok sorsáról a Hadisírgondozó Iroda gondoskodik, míg a felszerelés-, illetve roncstöredékek a szolnoki repülőmúzeum kiállítási anyagát gazdagítják majd.

A Royal Air Force 1943-ban, Samlesbury-ben gyártott bombázójának utolsó útját felidézve Magó Károly elmondta: 1944. augusztus 26-án éjszaka a repülőgép és személyzete 12. bevetésére indult. Feladatuk az volt, hogy Varsó belvárosába, a németek által szorongatott felkelőknek utánpótlást vigyenek. Magyarország feletti átrepülésük során azonban az Újvidék környékére telepített német éjszakaivadász-repülőalakulat Wilhelm Johnen nevű pilótája Messerschmitt 110 G-4 típusú gépével megtámadta és lelőtte őket.

A négymotoros repülőgép 6-7 fős személyzetével Bácsbokod határában csapódott a földbe. A korabeli jelentések szerint a hosszú időn át lángoló roncsok között két személyi igazolványt, két Európa-térképet és 251 lírát találtak. A területről azonban a csatorna későbbi tisztításakor is kerültek elő emberi maradványok, valamint angol gyártmányú katonai felszerelési tárgyak.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább