„Olvastam egy Sztálinról szóló könyvet, vaskézzel irányítja azt a hatalmas országot." - Adolf Hitler

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Wallenberg-emléknapot tartottak Rómában

Az európai, köztük a magyar parlamentben ülő szélsőjobboldali erők veszélyességéről beszélt egyebek között Riccardo Pacifici, a római zsidó közösség elnöke szerdán, a Raoul Wallenbergről az olasz fővárosban rendezett emléknapon, a zsidók ezreit megmentő svéd diplomata születésének századik évfordulója alkalmából rendezett olasz-magyar-svéd-izraeli programsorozat keretében.

wallenberg emleknap romaban

"Európa egy új náci-fasizmus előszobájában van. A gazdasági válság okozta társadalmi feszültség demagógiát, szegények közötti ellenségeskedést teremtett, amelyben ismét az idegen képviseli az ellenséget, és ez ma már nem csak a zsidókat sújtja" - hangoztatta felszólalásában Riccardo Pacifici.

A római zsidó közösség elnöke a "feketeingesek" visszatéréséről beszélt Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában, Svájcban, Görögországban, Olaszországban. "Sajnálom kimondani, de szélsőjobboldaliak ülnek a magyar parlamentben is" - mondta Pacifici az Augustus császár emelte békeoltár, az Ara Pacis számára épült múzeum auditóriumában rendezett Wallenberg-emléknapon.

A svéd diplomata tiszteletére rendezett hivatalos megemlékezésen jelen volt Andrea Riccardi társadalmi integrációért felelős miniszter és a Szent Egyed katolikus közösség elnöke, Prőhle Gergely, a külügyminisztérium helyettes államtitkára, Naor Gilon izraeli, Balla János magyar, Ruth Jacoby svéd nagykövet, akinek édesapja egy Wallenberg által védett budapesti házban menekült meg.

Wallenbergről emlékezett meg a szintén a svéd diplomata által Budapesten megmentett és ma Izraelben élő Naomi Gur. Riccardi azt hangsúlyozta, hogy az 1844-ben épült pesti zsinagóga a "magyar zsidó emancipáció" jelképének számít és ugyanilyen szimbólumnak nevezte a Terror Házát is.

A Raoul Wallenberg - A Világ Igazára emlékezve című, egész októbert végigkísérő olaszországi centenáriumi program két helyszíne Róma és Padova városa. A Balassi Intézet - Római Magyar Akadémia (RMA) szerdánként Wallenbergről szóló magyar és külföldi filmeket vetít. Október 25-26-án a padovai egyetemen nemzetközi tudományos konferenciát rendeznek Giorgio Perlasca és Raoul Wallenberg: emlékezés címmel, az egyetem és az RMA szervezésében.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább