„Van ember - van probléma! Nincs ember - nincs probléma." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Német repülőgéproncsot találtak Szardínia mellett

Egy hatalmas, második világháborús német repülőgép roncsát találták meg Szardínia partjai mellett hetven évvel az után, hogy egy brit vadászgép lelőtte - jelentették be olasz szakemberek.

multkor1

A Messerschmitt Me 323 Gigant a második világháború idején gyártott és alkalmazott német szállító repülőgép volt. 1942-ben állt először szolgálatba, fedélzetén öt fő (két pilóta, két fedélzeti mérnök, egy szerelő) szolgált. A gép nyolckerekes főfutót kapott, de teherbíró képessége (12 tonna) elmaradt a vitorlázó változatától.

A Me 323 Gigantok többségét már eredetileg is motoros gépként kezdték el építeni. Fesztávolsága 55 méter volt, hajtóműve pedig hat darab Gnome-Rhône 14N 14 hengeres csillagmotorból állt; a két év alatt összesen 213 példány készült belőle. Egyik nagy hátránya, hogy lassú volt és nehezen lehetett irányítani, így a Me 323 közül sokat elfogtak és lelőttek a szövetségesek.

„Egészen mostanáig úgy tudtuk, hogy egyetlen Me 323 sem ’élte túl’ a háborút, ezért a roncs felfedezésének óriási történelmi értéke van” – mondta el Cristina Freghieri búvár, amatőr történész, aki Szardínia partjai mellett, 60 méteres mélységben találta meg a roncsot.

A Me 323-t 1943. július 26-án egy Bristol Beaufighter vadászrepülőgép lőtte le, miközben a gép a szardíniai német bázisról a toszkán Pistoia felé tartott. Ez volt egyébként a második nagyobb felfedezés három hónap leforgása alatt a sziget közelében: júniusban olasz kutatók találták meg az olasz haditengerészet zászlóshajóját, a Corazzata Romát, amelyet a németek 1943-ban süllyesztettek el.

 

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább