„A csatára való felkészülés során meggyőződhettem arról, hogy a tervezés létfontosságú, ám a tervek haszontalanok." - Dwight D. Eisenhower

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Koreai katonák a Wehrmachtban

A fotón egy második világháborús egyenruhát viselő koreai katona látható, aki három társával együtt többször is hadifogságba került. A japán hadseregben szolgáló katonákat először a szovjetek, majd a németek sorozták be, ezt követően az amerikaiak hadifoglyai lettek, akik egy fogolycsere során visszajuttatták őket a Szovjetunióba.

Nemrég napvilágot látott egy könyv, amely a koreai történelem kevéssé ismert epizódjait elevenítette fel. Található benne egy fotó, amely egy második világháborús német egyenruhát viselő koreai katonát ábrázol a normandiai tengerparton 1944-ben. A fénykép már szerepelt Stephen Ambrose híres D-Day című művében is. Valószínűleg egy világháborús amerikai katona mesélhetett az írónak arról, hogy találkozott négy német egyenruhát viselő koreai katonával, akik részt vettek a német csapatok amerikaiak elleni akcióiban a normandiai partokon.

asiannazi

Mivel a második világháború előtt a Koreai-félsziget japán ellenőrzés alatt állt, a koreaiakat besorozhatták a japán hadseregbe, azonban a szovjetek valószínűleg foglyul ejtették őket a nomonhan-i csatában, amikor az orosz és japán erők kerültek szembe egymással az egyik határháború során. Ezt követően a szovjet seregbe kerültek. Miután a németek a Moszkva melletti csatában elfogták a négy koreait, ismét besorozták őket, ezúttal a Wehrmachtba. Kálváriájuk ezzel nem ért véget: 1944-ben az amerikaiak kezére kerültek, akik azonban már nem állították őket a frontvonalra, így hadifoglyok lettek.

Úgy tűnik, ezek a szegény ázsiaiak sohasem térhettek már haza, hiszen a koreaiakat amerikai hadifoglyokra cserélték, akiket a Vörös Hadsereg szabadított fel. A War History Online szerzője ezt kissé gyanúsnak tartja, mivel a Szovjetunió és az Egyesült Államok hadserege egy oldalon állt, így semmilyen fogolycserére nem lett volna szükség. Így valószínű, hogy a foglyok visszatértek a szovjet területekre.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább