„A csatára való felkészülés során meggyőződhettem arról, hogy a tervezés létfontosságú, ám a tervek haszontalanok." - Dwight D. Eisenhower

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Tovább dúl a vita a világháborús szexrabszolgákról

Nem csitulnak az indulatok a japán hadsereg által "alkalmazott" koreai komforthölgyek ügye körül. Szöul a határokat feszegeti akkor, mikor a hetven évvel ezelőtti események előtt fejet hajtva sorra avatja az emléktáblákat és szobrokat. Japán nehezen tudja megemészteni a történteket.

japan szexrabszolga1

Két japán delegáció is felkereste a múlt hónapban a New Jersey államban levő Palisades Parkot, majd azzal a meglepő kéréssel fordultak az amerikai tisztviselőkhöz, hogy távolítsák el a park területén található egyik emlékművet. A 2010-ben felavatott emléktábla azon – többségükben koreai – nőknek állít emléket, akiket komforthölgyekként, gyakorlatilag szexuális rabszolgáknak használták a japán katonák a második világháború idején.

A japán lobbi azonban balul, sőt visszafelé sült el, miután ismét feltépte a sebeket, s tovább mérgezte a két távol-keleti ország amúgy sem rózsás viszonyát. Az amerikaiak hallani sem akarnak a japán kérésről, Dél-Korea pedig azt tervezi, hogy még több emlékművet állít fel New Yorkban és Amerika-szerte. Az egyik kínai bevándorló, ma már a New York-i városi tanácsban dolgozó Peter Koo az egyik queensi utcát szeretné átkeresztelni, méltó emléket állítva a sokat szenvedett koreai nőknek.

japan szexrabszolga2

A komforthölgyek miatt legutóbb decemberben csaptak magasra a hullámok Dél-Korea és Japán között. Ekkor egy bronzszobrot lepleztek le a dél-koreai fővárosban, Szöulban a japán nagykövetséghez közel. A japánok akkor is azt követelték, hogy haladéktalanul távolítsák el az alkotást.

A japán vezetők a maguk részéről lezártnak tekintik az ügyet, mivel a korábbi években többször is kifejezték sajnálatukat és elismerték felelősségüket, ráadásul az áldozatok megsegítésére egymilliárd dollárt különítettek el. A koreaiak azonban nem érik be ennyivel, mivel szerintük a kormánynak kellene kártérítést fizetnie, az alapot ugyanis magánpénzekből finanszírozzák.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább