„Embertartalékaink kiapadhatatlanok!" - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Japán szembenéz háborús múltjával

A japán kormány bocsánatot kért amiatt, hogy a második világháború idején kanadai foglyokat kínoztak meg és fogtak kényszermunkára. A lépéstől sokan komoly áttörést várnak, mivel a szigetország még mindig nagyon nehezen tud megbékélni háborús múltjával.
 

1941 karácsonyán 1600 holland katonát fogtak el a japánok Hongkongban, két héttel a városért folytatott ütközet után. Összesen három és fél évig voltak hadifogságban, megverték majd bányákban, dokkokban és különböző építkezési területeken dolgoztatták őket. A japán kapitulációig összesen 250-en haltak meg közülük kimerülés, betegség vagy éhínség következtében, de a túlélők is komoly fizikai és mentális sérüléseket szenvedtek. Michael Boire hadtörténész szerint nagyon rosszak voltak a japán táborba kerülők túlélési esélyei: százalékban mérve ez 50-60 körülire tehető, míg például Németország esetében az arány magas, 95 százalék volt.

A hongkongi elfogatásáról és háborús élményeiről könyvet író George MacDonell szerint a japán bocsánatkérés azt mutatja, hogy Tokió próbál megbékélni múltjával. „Ez kis elégtételt jelent nekünk” – nyilatkozta a 89 éves torontói férfi. „Viszont nagy lépés a japánoknak, akiknek ez sok előnnyel jár” – tette hozzá.

A történészek egyértelmű állásfoglalása, hogy Japán meglehetősen szűkszavú, mikor a bocsánatkérésekről van szó, különösen, ha azt a többi országgal vetjük össze. „A japán kormánynak nagy nehézségére esik bocsánatot kérni olyasmiért, amit a második világháborúban követett el” – mondta Diana Lary, a British Columbia Egyetem egykori professzora. „Hasonlítsuk csak össze Németországgal. Berlin nem csak hogy elismerte bűneit, de azt nagyon őszintén tette, ráadásul ezt a jóvátétel számos formájával bizonyította” – fejtette ki.

Japán eddig Koreától és néhány más ázsiai országtól kért bocsánatot a gyarmati uralom idején elkövetett bűnei miatt, de tavaly például amerikai hadifoglyokat, néhány éve pedig ausztráliai katonákat követett meg.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább