„Bocsáss meg ellenségeidnek, de jegyezd meg a nevüket!" - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Westland Lysander harcászati felderítőgép

A Lysander-t 1934-ben harctéri felderítő és csapattámogató repülőgépként tervezték. A széles törzsre vállszárny került, és a pilótafülkét bőven üvegezték, így a kétfős legénység előre is, lefelé is kitűnően kiláthatott. Az első prototípus 1936 júniusában repült először, és az első sorozatban 169 darab Lysander Mk I. készült el, 1938 júniusától állították őket csapatszolgálatba. A Lysander Mk II. változatból 905 Le-s (675 kW) Bristol Pegasus XII motorral 517 repülőgépet gyártottak, és szintén 517 darab Mk III. sorozatgép épült Mercury XX-as motorral. A Lysander Mk IIIA-ból, az Mk III. továbbfejlesztett változatából 347 gép készült. 1941-től a típust már csak célzsák-vontatásra és ügynököknek a németek által megszállt Európába való juttatására használták.

TECHNIKAI ADATOK:

  • Méretek: hossz 9,30 m; magasság 3,34 m; fesztáv 15,24 m

  • Szerkezeti tömeg: 1850 kg

  • Felszálló tömeg: 3402 kg

  • Személyzet: 2 fő

  • Fegyverzet: két 0,303 hüvelykes, a futómű burkolatába mereven beépített géppuska, egy 0,303 hüvelykes forgatható géppuska a pilótafülke hátsó részén és 227 kg-os bombateher külső megerősített pontokon

  • Hajtómű: egy 890 LE-s (664 kW) Bristol Mercury XII típusú, kilenchengeres, egysoros csillagmotor

  • Hatótáv: 966 km

  • Teljesítmény: max. sebessége 369 km/h; csúcsmagasság 7925 m

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább