„Egy ember halála tragédia. Millióké statisztika." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Littorio/Italia csatahajó

A Littorio volt az olasz haditengerészet számára épült utolsó csatahajók egyike. Az 1940-ben elkészült hajó volt egyben az I. világháború után szolgálatba állt első olasz csatahajó. Lenyűgöző körvonalait a megemelt hátsó lövegtornyának köszönhette, amit azért terveztek így, hogy elkerüljék a tatfedélzeten hordozott két repülőgép légnyomás okozta károsodását. 1940. november 12-én súlyos sérüléseket szenvedett, amikor a Királyi Haditengerészet Taranto ellen támadást intéző Swordfish repülőgépei három torpedóval eltalálták. További sérülések érték 1942 júniusában, amikor egy máltai konvoj elleni támadás során brit repülőgépek megtorpedózták. 1943-ban átkeresztelték Italia-ra, és az olasz kapituláció után egy német rádlóirányítású bomba megrongálta. 1946 februárjáig a Szuezi-csatoma Nagy Keserű tavára internálták. 1948-ben szerelték le és 1960-ban bontották szét.

TECHNIKAI ADATOK:

  • Vízrebocsátás: 1938

  • Vízkiszorítás: 46.695 tonna (max)

  • Méretek: hossz: 237,9 m - szélesség: 32,9 m - merülés: 9,6 m

  • Sebesség: 28 csomó (51,85 km/h)

  • Személyzet: 1950 fő

  • Hajtómű:4 hajócsavar, 4 Beluzzo-turbina - 130 000 ks

  • Hatótávolság: 8487 km, 16 csomó (29,63 km/h) sebességgel

  • Fegyverzet: 9 db 381 mm-es ágyú; 12 db 152 mm-es, 4 db 120 mm-es és 11 db 89 mm-es löveg

  • Páncélzat: 70-208 mm-es övpáncél, 280-350 mm-es a barbettákon, 200-350 mm-es a lövegtornyokon

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább