„Egy ember halála tragédia. Millióké statisztika." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Potsdami konferencia - 1945.

potsdam
Az európai háború befejezését követően Berlin mellett 1945. július 7. és augusztus 2. között megrendezett potsdami konferencián az USA-t az áprilisban elhunyt Roosevelt helyett az alelnökből elnökké lett Harry S. Truman képviselte. Nagy-Britannia esetében július 8-tól a közben választási győzelmet arató munkáspárti Clement Attlee vette át a konzervatív Churchill miniszterelnök helyét Sztálin maradt. A potsdami konferencián rögzítették Lengyelország keleti és nyugati határait (előbbit hozzávetőleg a Curzon-vonal, utóbbit az Odera - Nyugat-Neísse folyók vonalában), Németország, külön Berlin és Ausztria megszállásának övezeteit, Franciaországnak is juttatva 1-1 német, osztrák és berlini zónát, elvben kimondva Németország egységes államiságának fenntartását. Tárgyaltak a diplomáciai kapcsolatok felvételének lehetőségeiről Magyarországgal, Finnországgal, Bulgáriával, illetve Olaszország felvételéről az Egyesült Nemzetek Szervezetébe. Döntöttek a Külügyminiszterek Tanácsának felállításáról a békeszerződések megkötésére, nemzetközi per lefolytatásáról a háborús főbűnösök ellen (nürnbergi perek), a német lakosság kitelepítéséről Magyarországról, Lengyelországból, és Csehszlovákiából azzal, hogy az erre vonatkozó háromhatalmi terv kidolgozásáig azt ne folytassák.
potsdam_4resz

Megállapodtak a fasisztának minősített szervezetek betiltásáról, Königsberg (Kalinyingrád) és környéke Szovjetunióhoz csatolásáról és Ausztria állami önállóságának helyreállításáról. Megegyeztek a német jóvátételeiről, Németország megszállásának gazdasági irányelveiről, a német flotta megosztásáról, Irán kiürítéséről és Spanyolország felvételének tilalmáról az ENSZ-be. Július 26-án Potsdamból az USA, Nagy-Britannia és Kína (Kuomintang) felszólította Japánt a fegyverletételre. Az amerikai és angol politikai vezetők ekkor már tudtak az atombomba sikeres kipróbálásáról, és megegyeztek bevetéséről, ha Japán elutasítja a felhívást.

Sztálint, aki az atomprogramról a szovjet hírszerzés révén tudott, az atombomba létéről Truman részlegesen tájékoztatta.

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább