„Egy ember halála tragédia. Millióké statisztika." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

OKM

(Oberkommando der Marine): a német haditengerészet (Kriegsmarine) főparancsnoksága. Az 1935. június 18-án aláírt német-angol flottaegyezmény (35:100 arányban) következtében indulhatott meg a haditengerészet, illetve a tengeralattjáró-flotta kiépítése. Első főparancsnoka Erich Raeder tengernagy (1936. április 20-tól vezértengernagy, 1939. április 1-től flottatengernagy) volt, aki a Generaladmiral (vezérezredesnek megfelelő) rendfokozat bevezetését javasolta Hitlernek. A teljes haditengerészet főparancsnoki tisztéért pedig a Grossadmiral rendfokozatot (flottatengernagy, ami a vezértábornagy megfelelője) lehetett megkapni. Karl Dönitz eközben a Befehlshaber der U-Boote (tengeralattjárók parancsnoka) beosztást töltötte be. 1943. január 30-án végül Hitler azért váltotta le Raedert, mivel a hadvezetés kérdéseiben (pl. a Földközi-tenger birtoklásának jelentősége, a Szovjetunió elleni háború) többször szembekerült vele. Ezen kívül az elégtelen számú és nem mindig megfelelően vezetett csatahajókkal és a cirkálókkal vallott kudarc szintén Raeder leváltásához vezetett.

Az OKM főparancsnokai:

  • Erich Raeder tengernagy 1935. május 21-től
  • Karl Dönitz flottatengernagy 1943. január 30-tól
  • Hans-Georg von Friedeburg vezértengernagy 1945. május 1-től
  • Az OKM vezérkari főnökei:
  • Otto Schniewind vezértengernagy 1938. november 1. – 1941. június 10.
  • Kurt Fricke tengernagy 1941. június 10. – 1943. február 20.
  • Wilhelm Meisel tengernagy 1943. február 20-tól a háború végéig

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább