„Olvastam egy Sztálinról szóló könyvet, vaskézzel irányítja azt a hatalmas országot." - Adolf Hitler

Második világháború

Üdvözlünk a masodikvh.hu oldalon!

A weblap célja, hogy minél részletesebben foglalkozzunk a II. világháborúval, az akkori haditechnika és hadszínterek bemutatásával. Amellett, hogy fokozatosan bővülő tényanyagokkal és képekkel illusztrálva felelevenítjük a II. világháború eseményeit, arra is törekszünk, hogy annak kevésbé ismert, ritkábban emlegetett részleteiről is szó essen.

Magunkról Kapcsolat

Legfrissebb cikkek

további cikkek SHIFT gombbal összes betöltése összes betöltése

Második világháború

Szabadon engedték John Demjanjuk feltételezett náci táborőrt, akit az amerikai bevándorlási hatóság ügynökei a férfi külföldi kiadatása érdekében kedd délután már elvittek Ohio állambeli házából - közölte Demjanjuk fia.
 
Ifjabb John Demjanjuk helyi idő szerint kedd este közölte, hogy apját elengedte a hatóság, de azt nem árulta el, hogy apja visszatér-e otthonába. Kedden délután úgy tűnt, hogy az ukrán származású férfit kiadják Németországnak, ahol bíróság elé állítanák. Egy szövetségi fellebbviteli bíróság azonban az utolsó pillanatban elrendelte a kitoloncolás leállítását.

A 89 éves Demjanjuk - akárcsak több korábbi esetben - rossz egészségi állapotára hivatkozva kérte a bíróságtól, hogy ne toloncolják ki; azzal érvelt, hogy a deportálás "megalázó bánásmód lenne" vele szemben, az a fizikai és szellemi fájdalom, amelyet a kitoloncolás okozna neki, kínzással érne fel.

A müncheni ügyészség márciusban adott ki elfogató parancsot Demjanjuk ellen azzal a váddal, hogy a második világháborúban náci haláltáborok őreként 29 ezer esetben volt bűnsegéd emberölésben. A vád szerint az egykori sobibóri, majdaneki és treblinkai koncentrációs táborok őreként és kínvallatójaként közreműködött különböző országokból deportált zsidók meggyilkolásában.

Az 1951-ben Amerikába bevándorolt, egykori autógyári munkás tagadja, hogy bármi köze lenne a holokauszthoz. Azt állítja, a szovjet hadsereg katonájaként 1942-ben német fogságba esett, majd 1944-ig német börtöntáborokban volt.
 
Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább